دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی همدان، حلقه گمشده پل دانشگاه و صنایع است

دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی همدان، حلقه گمشده پل دانشگاه و صنایع است

مدیر دفتر ارتباط با صنعت و کارآفرینی دانشگاه صنعتی همدان گفت این دفتر زمینه ساز ایجاد ارتباط مابین دانشجویان و اساتید با صنایع استان و کشور است و استمرار آن به شکل مطلوب از جمله اهداف اصلی این دفتر می باشد.

 

به گزارش دفتر روابط عمومی دانشگاه ، دکتر خادمی گفت: این دفتر زیرمجموعه ی حوزه ی پژوهشی دانشگاه است و فعالیت های لازم در زمینه ی ارتباط بین دانشگاه و جامعه و صنعت را انجام می دهد. بصورت کلی اموری که باید توسط اعضای دانشگاه از لحاظ پژوهشی و یا در هر زمینه ای همچون موارد مربوط به کارآموزی دانشجویان و ارتباط آنها با صنایع مختلف صورت پذیرد، در این دفتر انجام می شود. درنتیجه حوزه ای گسترده است و در حقیقت شامل خیلی از موارد می شود و هر نوع تماس از بیرون دانشگاه که به اعضای هیئت علمی و به صنایع مربوط است، از طریق این دفتر پیگیری می شود. بجز بحث های ارتباط با صنعت و جامعه، بحث کارآفرینی نیز توسط مسئولین دانشگاه در این حوزه قرار گرفته است که برنامه هایی از پیش انجام  شده و ما هم باید  اقداماتی برای به نحو احسن صورت پذیرفتنِ این رسالت در زمینه ی کارآفرینی انجام دهیم.

دکتر خادمی درخصوص فعالیت ها و دستاوردهای دفتر ارتباط با صنعت در سال ۹۷ بیان کرد: مراجعه، بازدید و مذاکره حضوری با صنایع مختلف همواره بصورت متداول انجام می شود. مثلا در سال ۹۷ ما ایستگاه تقویت فشار گاز منطقه هفت عملیات انتقال گاز ایران را در دستور کار داشتیم. وی همچنین به حضور نیروگاه تولید برق شهید مفتح، پایگاه هوایی شهید نوژه، انجمن شرکت های دانش بنیان استان همدان، شرکت شهرک های صنعتی و خیلی از شرکت های دیگر که در داخل استان در شهرک های صنعتی و یا خارج از استان مستقر هستند، اشاره کرد و افزود: ما ارتباط بسیار خوبی هم با شرکت شهرک های صنعتی استان همدان و همچنین با سازمان صنعت، معدن و تجارت داریم چرا که انجام پروژه هایی که منافعش در نهایت به تولید و صنعت استان برمی گردد، بدون هماهنگی با سازمان های زیربط میسر نیست.

ایشان درمورد بازدیدهای انجام شده گفت: برای بازدید یا دانشجوها را بصورت انفرادی معرفی کردیم و یا از آنجایی که در بعضی از دروسشان لازم است با صنایع مختلف در ارتباط باشند، بصورت گروهی معرفی انجام شد و هماهنگی هایی نیز برای بازدید اساتید در صنایع مختلف انجام دادیم. این بازدیدها از قبل بوده، سال ۹۷ انجام شد و سال ۹۸ هم در دست اقدام است.

دکتر خادمی در بحث تفاهم نامه ها در سال ۹۷  گفت: با شرکت ها و صنایع و سازمان های مختلف، پنج تفاهم نامه ی جدید منعقد کردیم. مهلت خیلی از این تفاهم نامه ها به اتمام رسیده بود و باید روی زمان آنها بازنگری انجام می شد که این  امور هم به فراخور خودش صورت گرفت. وی به تجدید تفاهم نامه هایی با علوم پزشکی و شرکت منطقه ۷ انتقال گاز نیز اشاره نمود و گفت: تفاهم نامه ها عمدتا منجر به عقد قرارداد با سازمان ها و صنایع مختلف می شوند. اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی همدان موفق شدند ۶ قرارداد صنعتی با صنایع مختلف منعقد کنند که امور مربوط به آنها از طریق این دفتر انجام شد. ایشان همچنین از رشد چشمگیر مبلغ قراردادها به حدود ۴۳۰ میلیون تومان در سال ۹۷ خبر داد.

مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه گفت: یکی از کارهایی که همواره بر دوش این دفتر بوده و شاید از دیرباز به عنوان مهمترین مسئولیتش شناخته می شده است، بحث کارآموزی دانشجوهاست که معمولا این دوره را در سال های آخر کارشناسی باید طی کنند.  همه ی امور مربوط به اخذ کارآموزی اعم از معرفی آنها به صنایع، تعیین انجام شدن این کارآموزی و درنهایت معرفی  به اساتید و حوزه ی آموزش از طریق این دفتر انجام می شود. ما در سال ۹۷ همه ی دانشجویان متقاضی این خدمت را که حدود ۳۰۰ نفر بودند ساماندهی کردیم. وی همچنین اشاره کرد: در سال ۹۷ کارآموزی بصورت دستی انجام می شد، اما از سال ۹۸ به بعد امور مرتبط با آن از طریق یک سامانه طراحی شده انجام شد.

ایشان در ارائه گزارش موارد پیگیری شده در دفتر ارتباط با صنعت در سال ۹۷ اضافه کرد: کارگاه ها و دوره های بهداشت، ایمنی و محیط زیست با نام اختصاری HSE برگزار شد. دوره های HSE برای دانشجویان جدیدالورود درهر دو  مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است و بصورت رایگان برای دانشجوها برگزار می شود. دانشجوهایی که این دوره ها را نگذرانده باشند، با توجه به مصوبات شورا از نظر آموزشی، دروس کارگاه و آزمایشگاه را نمی توانند اخذ کنند. لازم به ذکر است ما در سال ۹۷ با این دوره های HSE، با حفظ کیفیت دوره، توانستیم بیش از ۶۰ درصد در هزینه هایی که به دانشگاه تحمیل می شد صرفه جویی کنیم.

دکتر خادمی در ارتباط با اموری که در سال ۹۸ در دست اقدام است و اقداماتی که باید انجام شود، با مبحث کارآموزی شروع کرد و گفت: کارآموزی دانشجویان در سال ۹۷ و قبل ازآن بصورت دستی و با انجام مراحل اداری طولانی صورت می گرفت و لازم بود دانشجویان هم در رفت و آمد بسیاری باشند؛ لذا دانشجویان همین دانشگاه صنعتی همدان سامانه ای را طراحی کردند. تعدادی از این دانشجویان در رشته های برق و کامپیوتر فارغ التحصیل شدند و تعدادی نیز در شرف فارغ التحصیلی هستند و همچنین قبلا در کانون شکوفایی و خلاقیت دانشگاه توسط مسئولان و حمایت هایشان مستقر شده بودند. در ابتدا سامانه طراحی شده اشکالات عمده ای داشت که بعد از اعمال برخی تغییرات، در نهایت روی سرور دانشگاه بارگزاری شد و در سال ۹۸ همه دانشجویان از این سامانه استفاده کردند و فرآیند کاغذی کاملا حذف شد. بنابراین دانشگاه را در راستای همان مدیریت سبزی که همواره به دنبال آن بوده، حرکت دادیم و باعث شد در استان و غرب کشور پیشرو باشیم. اشکالات این سامانه بسیار تقلیل یافته و ما همچنان در تلاشیم که باقیمانده نواقص را هم برای سال ۹۹، با کمک دانشجوها، مدیران گروه و اعضای هیئت علمی به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد:  نکته مثبت این سامانه کارآموزی این است که ما به دانشجو قبل از شروع گذراندن این دوره ی دو یا سه ماهه که ممکن است بعدا هم ارتباطاتی با آن صنعت پیدا کند، اطلاعاتی برای معرفی اولیه می دهیم. همچنین می توانند از نظرات، فرایندهای فراگرفته شده در صنعت، نحوه برخورد و پیشنهادات دانشجویانی که در گذشته کارموزی را گذرانده اند مطلع شوند. ما نیز این نظرسنجی را در همه امور اعم از کارآموزی دانشجویان بعدی و تصمیم گیری هایی که برای ارتباط با صنعت های مختلف اتخاذ می شود،  لحاظ می کنیم. دکتر خادمی اضافه کرد: فایل پی دی اف گزارش کارآموزی نیز روی سامانه آپلود می شود و احتیاجی به پرینت کردن آن نیست و ارتباط بین استاد و دانشجو  هم در دوره کارآموزی از طریق این سامانه میسر می شود.

ایشان از اضافه کردن دوره ها و کارگاه های HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) بصورت تخصصی فراخور هر رشته علاوه بر دوره های عمومی که غالبا در حیطه اورژانس و آتش نشانی بود، در سال ۹۸ خبر داد و گفت: به کار گرفتن الزاماتی که دانشجو در رشته های مختلف، در محیط هایی مثل کارگاه و آزمایشگاه در طول دوره تحصیلش در دانشگاه باید بداند، باعث حفظ بیشتر سلامتی اش خواهد بود.

دکتر خادمی افزود: همکاری های صنعتی، یکی دیگر از اموری می باشد که در دست اقدام است و ما نیز شروع به انجام آن کرده ایم. همانطور که گفتم با شرکت شهرک های صنعتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت که زیرمجموعه صنایع و معادن است همکاری می کنیم. سازمان صنایع و معادن درحال تدوین  نقشه صنعت استان است که ما با این سازمان در ارتباط هستیم تا بتوانیم از این نقشه کمک بگیریم یا اگر تمایل داشته باشند آماده ایم برای تهیه آن همکاری کنیم.

وی موضوع ارتباط با شرکت شهرک های صنعتی و پارک علم و فناوری و شرکت هایی در استان که پیشرو هستند را نیز بیان نمود و ادامه داد: ارتباط ما برای رویدادهایی که برگزار می کنند، ارتباطاتی که با صنایع دارند، بازدیدها و عقد تفاهم نامه ها و قراردادها می باشد. مثلا در شهرک صنعتی بوعلی، با شرکت پایابسپار در مرحله ی عقد تفاهم نامه و اخذ پروژه های پزوهشی برای اساتید و دانشجویان هستیم و درمورد کارآموزی با آنها صحبت شده و به تفاهم هایی نیز رسیده ایم. همچنین با شرکت صنایع غذایی سحر تفاهم نامه ای داشتیم، تجدید شده است و درمورد کارهای پژوهشی بعدی صحبت هایی صورت گرفته است. تفاهم نامه با شرکت منطقه ۷ عملیات انتقال گاز هم باید تجدید شود. همچنین در بحث حمایت از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی، پروژه هایی را به ما معرفی کردند که به اطلاع اعضای هیئت علمی رسید و امیدواریم به عقد قرارداد منجر شود.

دکتر خادمی گفت: ما در سال ۹۸، دو موضوع مهم را در پیش داریم. یکی از موضوعات طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت است. مصوبه  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که ابلاغ شده به دانشگاه از ابتدای سال ۹۸ لازم الاجراست. شیوه نامه اجرایی این طرحِ فرصت مطالعاتی و تدوین آن بر عهده دفتر ارتباط با صنعت گذاشته شده که پیش نویس اولیه تهیه شده است و در هفته های آتی به تایید کمیته و سپس به رییس دانشگاه خواهد رسید.

ایشان بر اهمیت این موضوع تاکید کرد و ادامه داد: تمام اعضای هیئت علمی که از ابتدای سال ۹۸ جذب دانشگاه می شوند، لازم است حداقل یک دوره ۶ ماهه را در یکی از صنایع که مورد تایید دانشگاه باشد، به عنوان فرصت مطالعاتی طی کنند  و علاوه بر اینکه تجارب خوبی برای اعضای هیئت علمی جدیدالوود به ارمغان خواهد آورد، ارتباطات خیلی خوبی نیز در حوزه های صنعتی به دانشگاه اضافه می کند. نتیجه این اتفاق رفع چالش هایی است که در  صنعت وجود دارد و همچنین باعث خواهد شد قراردادهایی منعقد گردد که اعضای هیئت علمی و دانشگاه بتوانند پروژه های پژوهشی انجام دهند.

وی در پایان، موضوع برگزاری همایش روز مهندس در اوایل اسفندماه سال ۹۸ همزمان با زادروز خواجه نصیرالدین طوسی را بیان کرد و گفت: این همایش دوسال یکبار برگزار خواهد شد و  از هم اکنون کارهای ابتدایی و هماهنگی های لازم با صنایع مختلف در حال انجام است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *