برای اولین بار در دانشگاه صنعتی همدان : چاپ سه کتاب توسط اداره انتشارات دانشگاه

به گزارش دفتر روابط عمومی، سه عنوان کتاب به تالیف و گردآوری اساتید هیات علمی و به همت اداره انتشارات دانشگاه صنعتی همدان با تیراژ ۱۵۰۰ جلد به چاپ و بهره برداری رسید.

کنترل غیرخطی، مرتبه کسری کاربردی
دکتر هادی دلاوری

حسابان کسری یکی از موضوعات قدیمی علم ریاضیات به شمار می­رود که امروزه به طور گسترده در بسیاری از رشته­های مهندسی و علوم پایه کاربرد دارد. کتاب تصنیفی حاضر درصدد است ضمن معرفی سیستم های غیرخطی مرتبه کسری، طراحی کنترل­کننده­های غیرخطی مرتبه کسری کاربردی را با زبانی ساده و کاربردی، هم بصورت تحلیلی و هم بصورت شبیه سازی مورد بحث و بررسی قرار دهد. در هر فصل مثال­های متعدد کاربردی با ذکر جزئیات جهت تبیین نحوه طراحی کنترل­کننده­های پیشنهادی ارائه شده است. فصل آخر کتاب به چگونگی شبیه­سازی کنترل­کننده­های ارائه شده در فصل­های مختلف کتاب در نرم افزار متلب می­پردازد و به ساده ترین زبان، نحوه شبیه­سازی­ها و جعبه ابزار­های مورد استفاده در حسابان کسری را هم بصورت کد­نویسی و هم در محیط سیمولینک متلب آموزش می­دهد. مخاطبان اصلی این کتاب دانشجویان رشته­های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی مکاترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی پزشکی و… می­باشند.

 

مروری بر روش استخراج تخریب بزرگ
دکتر مصطفی اسدی زاده

روش استخراج تخریب بزرگ، یکی از معدود روش‌های استخراج زیرزمینی است که با توجه به هزینه‌های عملیاتی پایین و استخراج بزرگ مقیاس، قابلیت رقابت با روش استخراج روباز را دارد. روند نزولی میزان ذخایر معادن روباز کنونی و تقاضای روزافزون بشر برای مواد معدنی به‌خصوص مس و آهن و از سوی دیگر مزیت‌های این روش، آن را در مرکز توجه صنعت معدنکاری قرار داده است. تحقیقات گسترده در مورد روش استخراج تخریب بزرگ در دهه اخیر در کشورهای کانادا و آمریکا نویدبخش آینده‌ای روشن برای به‌کارگیری این روش است. با توجه به چشم‌انداز رو به پایان ذخایر سطحی در ایران، پرداختن به جنبه‌های اجرایی روش تخریب بزرگ، امری ضروری به نظر می­رسد.

کتاب حاضر با رویکرد مروری بر روش استخراج تخریب بزرگ جهت آشنایی خوانندگان با کلیات این روش و موضوعات مرتبط با آن، از جنبه طراحی و اجرا تدوین شده است.

 

مقایسه و ارزیابی نتایج نرم افزار کامسول، با نتایج تحلیلی و آزمایشگاهی
دکتر جابر یوسفی سیف

درس‌های انتقال حرارت، مکانیک سیالات، انتقال جرم و سینتیک و طراحی راکتور جزء دروس اختصاصی مهندسی شیمی در دانشگاه می‌باشد. ازاین‌رو، درک، مدل‌سازی و شبیه‌سازی مسئله نقش قابل‌توجهی در نزدیک کردن یک مهندس شیمی به مسائل واقعی ایفا می‌کند. کتاب حاضر با هدف ارزیابی نتایج حاصل از نرم‌افزار کامسول و مقایسه نتایج آن با نتایج تحلیلی نگارش شده است. ابتدا برای هر مثال توضیح مختصری جهت آمادگی ذهن خواننده آورده شده است، سپس مدل‌سازی ریاضی مسئله و نحوه به دست آوردن جواب تحلیلی با جزئیات کامل آورده شده است. نتایج تحلیلی با استفاده از نرم‌افزار MATLAB (متلب) به صورت نمودار نشان داده شده‌اند. همچنین مسئله با استفاده از نرم‌افزار COMSOL (کامسول) شبیه‌سازی و نتایج آن مستقیماً برای مقایسه آورده شده است و یا نتایج آن به نرم‌افزار متلب انتقال داده شده و با نتایج تحلیلی در یک شکل مقایسه شده است. مثال‌های در نظر گرفته شده، از کتاب‌ها، مقالات و منابع معتبر مهندسی شیمی می‌باشد که در سطوح فوق‌لیسانس و دکتری تدریس می‌شود. فایل شبیه‌سازی شده تمامی مثال‌ها با استفاده از نرم‌افزار کامسول و همچنین چندین ویدئو آموزشی در داخل سی­دی همراه کتاب قرار داده شده است. با توجه به مطالب و مباحث گنجانده شده در کتاب می‌توان از آن به عنوان منبعی در آموزش کاربردی ریاضیات پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته، مکانیک سیالات پیشرفته، سینتیک و طراحی راکتور پیشرفته و حتی کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک استفاده نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *