امروز چراغی خاموش شد…

انا لله و انا الیه  راجعون

درگذشت تاسف بار استاد بر جسته و بانوی نابغه مسلمان ایرانی پروفسور مریم میرزا خانی  را به خانواده محترم او ، جامعه دانشگاهی و علی الخصوص بانوان دانش پژوه  ایرانی تسلیت عرض می نمایم.

 این بانوی ایرانی  در دوران زندگی کوتاه خود توانست مسائل پیچیده ریاضی را در سطح جهان حل نماید  و نام  خود را در سپهر علم و دانش و در گستره عالم ثبت و ضبط نماید.  اینک تاثیر گذاری جوان ایرانی در سطح جهان و در راستای حل معضلات بشریت به واقعیت پیوسته است و مریم میرزا خانی نمادی از این واقعیت است که غرور ملی را بدنبال داشته و خواهد داشت.

روحش شاد

دفتر ریاست دانشگاه صنعتی همدان

 

مریم میرزاخانی متولد۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶، تهران، ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. وی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات شد. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.

زمینهٔ تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولی، نظریه ارگودیک و هندسه هم‌تافته است.

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت.

سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.

از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ بود.

وی از یازدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات بود و پیش از این، استاد دانشگاه پرینستون بود.

1 دیدگاه

  1. ورودی 94 گفت:

    سلام درود بر ایشان و امیدوارم روح ایشان قرین رحمت و مغفرت باشه!انشاالله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *