همایش سالیانه ستاد شاهد و ایثارگران دانشگاه صنعتی همدان برگزار شد

همایش سالیانه ستاد شاهد و ایثارگران دانشگاه صنعتی همدان به منظور بررسی وضعیت دانشجویان شاهد و ایثارگر این دانشگاه با حضور دکتر نیلی ریاست دانشگاه، دکتر ناصر عارف رئیس بنیاد شهید و ایثارگران استان و جمعی از مسئولان و دانشجویان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی  دانشگاه صنعتی همدان، دکتر محمود نیلی در همایش سالیانه دانشجویان و دستیاران معظم شاهد و ایثارگر هدف از برگزاری این مراسم را گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران دانشگاه دانست و اظهار کرد: امروزه مفتخریم که یادگار ایثارگران و جانبازان در این مراسم حضور دارند و در کلاس درس و دانشگاه ادامه‌دهنده راه شهدا، جانبازان و ایثارگران هستند.
وی در ادامه با اشاره به تهیه بانک اطلاعات نخبگان شاهد و ایثارگر کشور در دولت یازدهم گفت: در دولت تدبیر و امید سه هزار و ۹۶۷ نخبه شاهد و ایثارگر شناسایی و تحت حمایت های معنوی و مادی این مرکز قرار گرفتند.
وی گفت: معیارهای تعریف شده از سوی مرکز نخبگان شاهد برای گزینش و شناسایی استعدادهای برتر با بخشی از شاخص هایی که بنیاد ملی نخبگان در نظر می گیرد کاملا یکسان است.
رئیس دانشگاه صنعتی همدان از افزایش قابل توجه تعداد سازمان های مردم نهاد حامی مرکز نخبگان شاهد در دولت یازدهم خبر داد و افزود: درشرایطی که در دولت قبل مجموع سازمان های مردم نهادی که این مرکز را حمایت و پشتیبانی می کردند، تنها ۳۵ مورد بود، هم اکنون به ۱۵۰ نهاد رسیده و همه آنها نیز به صورت ثبت شده و دارای شناسنامه هستند، و در حوزه های اجتماعی بیشترین مشاوره و راهنمایی را به رئیس و مدیران مرکز نخبگان شاهد ارایه می دهند.
وی افزود: تجاری سازی ایده های نخبگان، حمایت از مخترعان و فراهم نمودن زمینه اشتغال آنها و پشتیبانی از فعالیت های ملی و بین المللی مدال آوران در حوزه های علمی، فرهنگی و ورزشی از عمده ترین فعالیت ها و اقدام های مرکز نخبگان شاهد و ایثارگر کشور در دولت تدبیر و امید بوده است.
دکتر نیلی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مابین دانشگاه صنعتی همدان و صندوق کارآفرینی امید گفت: این تفاهم‌نامه به منظور ایجاد اشتغال پایدار از طریق شناسایی و حمایت از ایده‌‌های خلاق و کارآفرینانه، تعامل و هم‌افزایی علمی مابین دانشگاه و صندوق در راستای ایجاد اشتغال پایدار و حمایت مالی از کارآفرینان(دانش آموختگان) و صاحبان ایده‌های خلاق با قابلیت تبدیل به محصول از طریق معرفی دانشگاه منعقد شده است
اوی ادامه داد: ین تفاهم‌نامه با ۴۰ میلیارد ریال اعتبار از محل منابع صندوق و در طی سالهای توافق به تناسب، به افراد معرفی شده از طرف دانشگاه پرداخت می‌شود و تا کنون چهار طرح با مبلغ ۴ میلیارد به تصویب رسیده است.
مسئول شاهد و ایثارگر دانشگاه صنعتی همدان نیز در این مراسم با بیان اینکه تعداد ۶۵ دانشجو با سهمیه ایثارگری در دانشگاه حضور دارند، اظهار کرد: از این تعداد ۵۶ نفر در مقطع کارشناسی و ۹ نفر در مقطع ارشد مشغول به تحصیل هستند.
وی افرود: از این تعداد ۹ نفر فرزند آزاده، ۴۸ نفر فرزند جانباز ۲۵ الی ۵۰ درصد،۹ نفر فرزند جانباز بالای ۵۰ درصد و ۳ نفر فرزند شهید هستند.
وی در ادامه به اهم فعالیت های این دانشگاه در حوزه شاهد و ایثارگر اشاره کرد و افزود: راه اندازی کانون علمی و فرهنگی، راه اندازی سامانه جهت ارتباط بیشتر با دانشجویان، برگزاری کلاس های تقویتی ، اعزام دانشجویان ایثارگر به مناطق عملیاتی راهیان نور، برگزاری کلاس های قرآنی و برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم ، چاپ وصیت نامه شهدا، میزبانی امور دانشجویان شاهد و ایثارگر منطقه ۸ دانشگاه های کشور از مهمترین برنامه اجرا شده در ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه صنعتی همدان بوده است.

دکتر دلاوری با اشاره به  تعامل خوبی که بین دانشجویان و اساتید مشاور وجود دارد گفت: زمان های مشخصی برای مراجعه دانشجویان شاهد و ایثارگر به اساتید مشاور و اداره مشاوره دانشگاه اختصاص یافته است.

مدیرکل بنیاد شهید استان همدان نیز در این مراسم  گفت: بعد از دفاع مقدس کشور در حوزه های علم و فناوری دارای رشد بسیاری خوبی بوده است و تلاش خوبی برای سازندگی صورت گرفته است.

وی  ستاد شاهد در دانشگاهها را نقطه قوتی برای دانشجویان شاهد و ایثارگر دانست و گفت: همه مدیران مربوط در بنیاد و دانشگاه ها همگی از ایثارگران هستند و دلسوزانه امور مربوط به دانشجویان شاهد و ایثارگر را پیگیری می کنند و نظام در راستای حمایت از ایثارگران فرصتی را فراهم آورده تا دانشجویان تحصیل کنند.

عارف به لزوم زنده نگهداشتن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه تأکید کرد و گفت: در صورتی‌که این فرهنگ در جامعه پویا باشد، جامعه از تهدیدات و خطرات مصون خواهد ماند.

وی افزود: ناکارآمد کردن تولید داخلی و ضربه زدن به اقتصاد داخلی از جمله اهداف دشمنان در جنگ اقتصادی است و زمانی که دشمنان در جنگ فرهنگی علیه ایران با توجه به قوی بودن فرهنگ دینی ملت ایران ناامید شدند از راه ناکارآمد کردن اقتصاد داخلی به جنگ ایران آمدند.

عارف با اشاره به اینکه در استان همدان قریب به ۴ هزار نفر از خانوده‌های ایثارگر در مقاطع مختلف دانشگاهی تحصیل می‌کنند که مورد پشتیبانی قرار می‌گیرند،  گفت: ۱۳۰ نفر از نخبگان  کشوری از خانواده شاهد و ایثارگر همدان هستند

وی یکی از مشکلاتی را که باعث نگرانی خانواده‌های ایثارگر شده را معضل بیکاری در بین فرزندان آنها دانست و گفت: متاسفانه در استان همدان قریب به ۳ هزار نفر از فرزندان ایثارگران و جانبازان بیکار هستند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان با بیان اینکه بر اساس قانون ۲۵ درصد از استخدام‌های دولتی باید از خانواده‌های شهدا و امور ایثارگران باشد، یادآور شد: دولت به سمت کوچک‌سازی پیش می‌رود که این موضوع کار ما را برای استخدام سخت‌تر می‌کند.

ناصر عارف اظهار کرد: با توجه به اینکه سیاست دولت،کوچک‌سازی مجموعه دولت است بنابراین بنیاد شهید و امور ایثارگران متقاضیان جویای شغل را ترغیب به خوداشتغالی و کارآفرینی بر اساس علاقه‌مندی‌شان می‌کند.

وی با بیان اینکه تسهیلاتی تا سقف ۸۰ میلیون تومان به این افراد ارائه می‌شود،خاطرنشان کرد: بنیاد شهید وامور ایثارگران با توجه به اهمیت موضوع مهم اشتغال ، بسته های تشویقی را در نظر گرفته است که بتواند با  مشارکت بخش خصوصی به نتیجه مطلوب که ایجاد شغل برای متقاضیان شاهد و ایثارگر استان همدان است دست یابد.

وی عنوان کرد:استخدام دولتی ،خود اشتغالی و شغل های خانگی از جمله راه های پیشروی ما در بکارگیری متقاضیان شاهد و ایثارگر در عرصه های شغلی است که بخش دولتی با توجه به محدودیت های موجود قادر به پاسخگویی به نیاز بنیاد شهید نیست به همین دلیل بخش خصوصی با ظرفیت موجود می بایست یاری گر بنیاد شهید در بکارگیری فرزندان شاهد و ایثارگر باشد.
مسئول نهاد رهبری دانشگاه صنعتی همدان نیز در ادامه این نشست گفت: شهدا، جانبازان و آزادگان با نثار جان و تحمل رنج، عذاب و شکنجه های وپشت سرگذاشتن روزهای سخت فرهنگ ایثار وشهادت را به خوبی به نسل های بعد منتقل کرده اند و امروزنیز ما موظفیم این رشادتها و شهامت ها را در جامعه ترویج کنیم.
وی ادامه داد: ما نباید در پیچ و خم های روزگار شهدا و خانواده های آنان و فرزندان آنان را فراموش کنیم.
وی یادآور شد:   امروز اکثر فرزندان شهدا در هر جایگاهی که هستند، بسیار موفق هستند دهند و راه پدرشان را ادامه می‌دهند.
حجت السلام قربانی با تأکید بر اینکه ایثارگری که در جامعه فرزندان شهدا وجود دارد شاید در جامعه به صورت عام به این حد دیده نشود، گفت: این مسئله نشئت گرفته از همان ژن ایثاگری است که به فرزندان شهدا منتقل شده است.
وی با بیان اینکه بیشترین فشار و ناراحتی در فراق شهدا را همسران و مادران شهدا متحمل شده‌اند، گفت: مسلماً فرزندان شهدا هم تا آخر عمر نقصان نبود پدر را در وجود خود خواهند داشت یعنی تا آخر عمر به دنبال گمشده خود هستند و یا دچار سوگ حل نشده می‌شوند.
مسئول نهاد رهبری دانشگاه صنعتی همدان گفت: خون شهدا، نظام اسلامی را بیمه کرده است براین اساس همه ما باید همواره در زمینه زنده نگهداشتن اهداف نظام اسلامی و یاد و خاطره شهدا تلاش نماییم.
وی اظهارکرد: برای اعتلای فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه باید خانواده های ایثارگران و شهدا را تکریم کنیم زیرا افتخار وسربلندی نظام جمهوری اسلامی مرهون خون شهدا است.
حجت السلام قربانی تاکید کرد: فرزندان شاهد باید در همه عرصه‌ها فعال باشند. ما موظفیم آرمان‌های شهدا را پیگیری کنیم و در این مسیر باید با تکیه و توجه بر امور فرهنگی پیش برویم.
در پایان این مراسم از فعالین فرهنگی، علمی و ورزشی شاهد و ایثارگر دانشگاه تجلیل شد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *